Program leírás

A nőket és férfiakat azonos jogok illetik meg, ezért azonos lehetőségeket kell hogy élvezzenek a társadalomban. Ennek ellenére politikai és társadalmi kihívások rendszeresen gördítenek akadályokat a nők politikai döntéshozatali folyamatokban történő arányosabb és aktívabb részvétele elé, ami gyakran messzemenő negatív következményekkel jár a nők számára egyéni és társadalmi szinten is.

Reflektálva e kihívásokra, a German Marshall Fund of the United States (GMF) Engaging Central Europe (ECE) programja pályázati felhívást tesz közzé. A pályázat célja olyan, elsősorban nőjogi civil szervezetek és projektjeik támogatása, melyek célja a nők nyilvános társadalmi vitában és demokratikus folyamatokban való aktívabb részvételének támogatása Magyarországon.    

Pályázó szervezetek, csoportok köre

A támogatásra a nők közéleti részvételének támogatásában már tapasztalattal rendelkező, Magyarországon bejegyzett, jogi személyiséggel rendelkező szervezetek pályázhatnak rövid- és középtávú (4-12 hónap hosszúságú) projektekkel. A pályázható támogatás értéke $10,000 - $25,000

Előnyben részesülnek a pályázatok, melyek:

  1. A társadalmi tudatosság növelése által vagy oktatási projektek segítségével kívánják előmozdítani a nők aktívabb társadalmi szerepvállalását;
  2. Innovatív megoldások által kívánják előmozdítani a nők részvételét a társadalmi vitákban, politikai döntéshozatali folyamatokban, valamint a szakpolitikai folyamatok ellenőrzésében helyi, regionális vagy országos szinten;
  3. Új társadalmi célcsoportokat vagy aktivistákat mobilizálnak vagy relatíve új társadalmi igényekre reflektálnak;
  4. Eredményeik fenntarthatóak;
  5. Előmozdítják a különböző típusú civil szereplők közti együttműködést és erősítik a demokratikus szereplők közötti hálózatokat.

A GMF Engaging Central Europe programja különösen bátorítja a pályázó szervezeteket olyan projektek benyújtására, melyek hátrányos vagy perifériális helyzetű régiókban élő állampolgárok bevonására vagy ilyen területeken működő civil szervezetekkel való együttműködésre fókuszálnak.

 

Pályázati folyamat

A pályázatokat az [email protected] E-mail címre kell beküldeni.

Pályázatok benyújtására folyamatosan van lehetőség. A beérkező pályázatokat egy szakértői panel három körben bírálja el az alábbi ütemterv szerint:

  • Beérkezési határidő: 2024. január 15. / Eredményhirdetés: 2024. február 15.
  • Beérkezési határidő: 2024. március 15. / Eredményhirdetés: 2024. április 15
  • Beérkezési határidő: 2024. június 15. / Eredményhirdetés: 2024. július 15

A pályázati projektek időtervének elkészítése során kérjük vegyék figyelembe a fenti határidőket. A beérkezési határidő elmulasztása esetén a pályázat automatikusan a következő ciklusban kerül elbírálásra. 

Az érvényes pályázatokhoz az alábbi nyomtatványok hiánytalan kitöltése kötelező:

Kérjük a tárgymezőben tüntessék fel a pályázat hivatalos azonosítóját: INT 4 – Női részvétel

A sikeres pályázati projektek végrehajtása ideális esetben legkorábban 2024. március 15-től kezdődik a január 15-ig benyújtott pályázatok, május 15-től a március 15-ig benyújtott pályázatok, és szeptember 1-től a június 15-ig benyújtott pályázatok esetében. Indokolt esetben eltérés lehetséges.

Egy pályázó szervezet több pályázatot is benyújthat egy elbírálási kör során.

Önrész biztosítása a pályázó szervezetek részéről nem szükségszerű, de pozitív elbírálás alá esik. A pályázati támogatás keretében elszámolt adminisztratív költségek (pl. közüzemi költségek, könyvelés, pénzügyi menedzsment) aránya nem haladhatja meg a támogatás (grant) összegének 7%-át.

A sikeres pályázó szervezetekkel a German Marshal Fund of the United States támogatási szerződést (grant agreement) köt. A GMF fenntartja a jogot a támogatás végső összegének meghatározására a benyújtott pályázatok számának, minőségének, és az értékelési folyamat eredményének a fényében.

Ha többet szeretne megtudni civiltársadalom fejlesztő és demokráciaépítő munkánkról, kérjük látogassa meg a https://www.gmfus.org/grants/engaging-central-europe weboldalt, vagy lépjen kapcsolatba velünk az [email protected] e-mail címen.

 

Értékelés

A pályázatok értékelése az alábbi kritériumok szerint történik:

  • A pályázati felhívásban megfogalmazott célkitűzéseknek való megfelelés, a problémafelvetés és szükségletelemzés minősége és relevanciája a pályázati felhívás fényében. (10)
  • A kitűzött célok és javasolt intézkedések megvalósíthatósága, a tervezett költségvetés költséghatékonysága. (5)
  • A pályázó szervezet demokratikus értékek és alapjogok iránti elkötelezettsége. (3)
  • A javasolt intézkedés szinergiája más, folyamatban lévő projektekkel, különös tekintettel az esetleges duplikációk elkerülésére. (3)
  • A pályázó szervezet technikai és projektmanagement tapasztalata, kapacitása. (2)
  • A megközelítés innovatív jellege, korábbi – pozitív vagy negatív – tapasztalatok felhasználása. (2)

Maximum pontszám: 25 pont

További pontok érhetők el, amennyiben:

  • A projektintézkedések végrehajtására vidéken (+2 pont), vagy megyeszékhelyeken (+1 pont) kerül sor.

A pályázatokat egyfordulós eljárás keretében a GMF által kiválasztott szakértők értékelik. A pályázati eredmények a beérkezési határidőt követő egy hónapon elteltével kerülnek fel a GMF Engaging Central Europe program CEBRICS honlapjára. Ezzel párhuzamosan a pályázók e-mailben is értesítést kapnak pályázat eredményéről.

A pályázati felhívás angol és magyar nyelvű verziói közti bármilyen eltérés esetén az angol nyelvű verzió az irányadó.

E pályázat a GMF Engaging Central Europe program keretében futó CEBRICS projektjének keretében kerül kiírásra, mely az Amerikai Egyesült Államok Fejlesztési Ügynökségének (USAID) finanszírozásában valósul meg. A projekt nem feltétlenül tükrözi a USAID hivatalos álláspontját, annak tartalmáért kizárólag a GMF ECE vállalja a felelősséget.